[specs-table] باتری گوشی هوشمند و باورهای نادرست در رابطه با آن

باتری گوشی هوشمند و باورهای نادرست در رابطه با آن

باتری گوشی هوشمند و باورهای نادرست در رابطه با آن

عموما کاربران در ارتباط با فناوری باتری موبایل و استفاده از آن تصوراتی دارند که درست نیست، زیرا کاربران بر این باورند راهکار هایی که برای افزایش عمر باتری و بهبود عملکرد آن در دهه 90 میلادی برای باتری های نیکلی ارائه می شد برای باتری های مدرن امروزه نیز کاربرد دارد. در این مطلب کلیه باورهای نادرست در ارتباط با باتری گوشی هوشمند را بررسی می نماییم.

باورهای رایج در ارتباط با باتری گوشی هوشمند

بهترین نوع باتری موبایل که تا به امروز تولید شده از نوع لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری می باشد. از مزایای بارز این باتری ها امکان شارژ در چندین هزار دوره مختلف و استفاده برای زمان طولانی می باشد. متاسفانه تصورات و باورهای نادرستی در رابطه با باتری موبایل بین کاربران رایج است که عموما صحت ندارد و کاهی موجب آسیب دیدن باتری نیز می گردد. برای نمونه بسیاری از کاربران بر این باورند بعد از خرید گوشی باید آن را 8 ساعت به شارژ بزنند. در این بخش رایج ترین باورهای نادرست را بررسی می نماییم.

1.انفجار گوشی در اثر اتصال طولانی مدت گوشی به شارژ

بسیاری بر این باورند اتصال طولانی مدت گوشی به شارژ موجب انفجار آن می گردد. در صورتی که این باور نادرست بوده و زمانی که باتری موبایل 100 درصد شارژ شد، دستگاه به طور اتوماتیک دریافت شارژ از شارژر را متوقف می نماید و به این ترتیب دیگر انرژی از شارژر به آن منتقل نمی گردد. بنابراین امکان انفجار گوشی متصل به شارژر برای زمانی طولانی وجود نخواهد داشت. دقت داشته باشید انفجار های اخیر در برخی گوشی ها مانند گلکسی نوت 7 به دلیل اشتباه در طراحی محصول و باتری آن یا استفاده از شارژهای نامرغوب بوده است. همچنین توصیه می کنیم برای شارژ گوشی از شارژرهای فابریک استفاده نمایید.

2.مصرف بیشتر شبکه 4G از شارژ باتری

مصرف بیشتر شبکه 4G از شارژ باترییک باور نادرست دیگر این است که شبکه 4G نسبت به شبکه های 3G و 2G انرژی و باتری بیشتری مصرف می نماید. اینکه روشن بودن موبایل دیتا و استفاده از اینترنت سیم کارت موجب مصرف بیشتری باتری موبایل می شود اما اینکه با به شبکه 2G، 3G، 4G و غیره به اینترنت متصل شوید در میزان مصرف شارژ باتری گوشی هوشمند تاثیری نداشته و با اتصال به یک شبکه اینترنت با سرعت بالا مصرف شارژ گوشی افزایش نخواهد یافت.

3.اجازه دهید باتری موبایل کامل تخلیه شده و بعد گوشی خود را به شارژ بزنید.

از آنجایی که باتری گوشی های امروزی هیچگاه به طور کامل خالی نمی شود و عموما حدود 10 درصد شارژ را نگه می دارد پس این باور نیز نادرست می باشد. زمانی که نمایشگر میزان 0 درصد شارژ برای دستگاه نمایش می دهد، گوشی شما همچنان مقداری شارژ دارد به همین علت با فشردن دکمه پاور نمایشگر روشن می شود و پیغام اتصال به شارژر را نمایش می دهد. حال در صورت تکرار مدام اینکار یعنی خالی شدن باتری گوشی و مجدا شارژ شدن آن نه تنها برای عمر باتری مفید نبوده بلکه با گذشت زمان تاثیر منفی بر عملکرد باتری خواهد داشت. بنابراین انجام شارژ باتری را به تعویق نیاندازید و اجازه ندهید گوشی دائم خاموش شود تا آن را به شارژ وصل کنید.

4.تاثیر زیاد وای فای و بلوتوث روی مصرف باتری گوشی هوشمند

برخلاف تصور کاربران که دو قابلیت بلوتوث و وای فای تاثیر زیادی بر مصرف باتری گوشی هوشمند خواهند داشت و روشن بودن آن ها موجب تخلیه شارژ باتری زودتر از حالت معمول می شوند، این دو فناوری برای عملکرد خود نیاز به مصرف شارژ باتری زیادی ندارد. پس این باور را نداشته باشید که در صورت فعال بودن دائمی بلوتوث گوشی و اتصال آن به دستبند هوشمند شارژ باتری شما خالی می شود. تاثیر این دو قابلیت روی مصرف باتری گوشی یسیار ناچیز می باشد.

5.بستن برنامه های اخیر منجر به کاهش مصرف باتری می شود.

بسیاری از کاربران بر این باورند که با بستن برنامه که به صورت لیست در بخش “Recent Apps” گوشی فعال هستند می توانند میزان مصرف باتری گوشی را کاهش دهند در صورتی که این باور نادرست می باشد.  زیرا زمانی که اپلیکیشن های اخیر “Recent Apps” در گوشی باقی بمانند اطلاعات آن ها در حافظه رم ذخیره شده و در صورت استفاده مجدد از برنامه گوشی نیازی به باز کردن و آنالیز اطلاعات و راه اندازی مجدد آن نخواهد داشت بلکه خیلی سریع آن اپلیکیشن را از حافظه رم بازیابی می نماید.

این موضوع علاوه بر کاهش مصرف باتری در افزایش سرعت گوشی نیز تاثیر دارد. پس بستن برنامه در Recent Apps نه تنها مصرف باتری را کاهش نخواهد داد بلکه موجب افزایش آن و کاهش سرعت عملکرد گوشی نیز خواهد شد.

6.شارژر های دیگر آسیبی به باتری گوشی هوشمند نمی رساند.

شارژر های دیگر آسیبی به باتری گوشی هوشمند نمی رساند.بسیاری کاربران معتقدند با هر شارژری می توان گوشی موبایل را شارژ کرد و حتما لزومی به استفاده از شارژر فابریک و اصل نیست. اینکه با هر شارژری می توان گوشی هوشمند را شارژ کرد شکی نیست اما توجه داشته باشید  این کار در دراز مدت روی عملکرد باتری تاثیر خواهد داشت و موجب کاهش زود هنگام عمر باتری می گردد. برای مثال در صورتی که از شارژری که با آن گوشی خود را شارژ می کنید خروجی بیشتری داشته باشد موجب شارژ شدن گوشی زودتر از حالت معمول می گردد که در طولانی مدت با کاهش کیفیت شارژدهی مواجه خواهید شد. حتی استفاده از شارژر نامرغوب برای باتری موبایل موجب بروز حوادث ناپوار و آسیب جدی به باتری و گوشی خواهد شد. پس توصیه می کنیم از شارژر اصل و مخصوص برند گوشی خود استفاده نمایید.

7.اتصال گوشی به شارژ به مدت طولانی برای شب تا صبح به باتری آسیب می زند.

همانطور که در اولین مورد این بخش توضیح دادیم گوشی های امروز به گونه ای طراحی شده اند که وقتی گوشی شما 100 درصد شارژ شد و هنوز به شارژر متصل هستند، شارژر هیچ عملی انجام نخواهد نداد و در صورت اتصال گوشی برای شب تا صبح به شارژ مستقیما به باتری آسب نمی زند اما موجب ایجاد گرمای بیشتر در یک بازه زمانی طولانی می شود که اندکی به ظرفیت باتری لیتیوم یونی آسیب می زند.

8.حین شارژ استفاده از دستگاه به باتری موبایل آسیب می زند.

استفاده از گوشی هنگام شارژ شدن به طور مستقیم به باتری آسیب نمی زند و باوری نادرست در این زمینه می باشد. اما گرما اصلی ترین عاملی است که سبب  آسیب دیدن باتری هنگام استفاده از آن در حال شارژ شدن می شود.  گرمایی که در بدنه گوشی ایجاد می شود چند برابر شده که می تواند به باتری آسیب بزند. زیرا دشمن باتری های لیتیوم یونی گرما می باشد و موجب کاهش کیفیت و ظرفیت آن می گردد.

9.شارژ گوشی با لپ تاپ و پاور بانک موجب آسیب به باتری گوشی هوشمند می شود.

شارژ گوشی با لپ تاپ و پاور بانکاتصال گوشی به لپ تاپ و پاور بانک برای شارژ شدن هیچگونه آسیبی به باتری گوشی موبایل وارد نخواهد کرد. زمانی گه گوشی با استفاده از پورت USB به لپ تاپ یا پاور بانک متصل می شود این دو دستگاه نقش شارژر را ایفا می نمایند.

10.شارژ گوشی به مدت 8 ساعت بعد از خریدن.

این مورد که بعد از خرید گوشی باتری آن را به مدت 8 ساعت به شارژ بزید برای گوشی های امروزی صادق نمی باشد و به محض خرید و تحویل گوشی می توانید از آن استفاده نمایید و هر زمان که باتری آن رو به پایان بود آن را شارژ نمایید.

11. پارگی و لهیدگی سیم شارژر تاثیر در روند شارژ گوشی موبایل ندارد.

پارگی و لهیدگی سیم شارژراین باور کاملا اشتباه بوده و هر نوع پارگی و لهیدگی مستقیما روی شدت جریان ورودی به گوشی تاثیر داشته و نوساناتی در پروسه شارژ باتری ایجا می نماید که در طولانی مدت موجب آسیب دیدن باتری می شود. پس از شارژری که هنوز قابلیت شارژ کردن گوشی با وجود پارگی و لهیدگی دارد، استفاده نکنید.

12.باتری گوشی نیاز به تعویض ندارد.

این باور نادرست بوده و باتری های لیتیومی در دراز مدت عملکرد و کیفیت شان کاهش می یابد و بعد از 2 تا 3 سال استفاده بهتر است تعویض شوند. زیرا در این زمان این باتری ها 70 تا 80 درصد ظرفیت اصلی و اولیه خود را از دست خواهند.

 

سخن آخر در ارتباط با باتری گوشی هوشمند

در ادامه اشاره می کنیم که هیچ قطعه ای از گوشی هوشمند به اندازه صفحه نمایش در کاهش عمر باتری تاثیر گذار نمی باشد در نتیجه هر برنامه ای که موجب روشن بودن بیشتر نمایشگر موبایل شود موجب تخلیه زودتر باتری گوشی خواهد شد.

 

 

دیدگاه‌ها 0

*
*

Open chat
نیاز به کمک دارین؟