Search
Generic filters

پاور بانک و راهنمای فنی انتخاب آن

پاور بانک و راهنمای فنی خرید آن

در گذشته نه چندان دور گوشی ها با یک بار شارژ شدن تا چند روز و حتی یک هفته دوام می آوردند. اما گوشی های امروزی به دلیل استفاده زیادی که دارند حداکثر یک تا دو روز از شارژ بی نیاز هستند. از این رو پاور بانک ها روز به روز محبوبیت بیشتری یافته اند. اما تنوع زیاد این محصول موجب سردرگمی خریداران شده است و گاهی ممکن است کاربر محصولی تهیه کند که کارایی مورد انتظارش را نداشته باشد. در این مطلب به شما خواهید گفت با توجه به نیازتان Power Bank مناسب و ایده آل تان را خریداری نمایید.

پاور بانک و کاربرد آن

Power Bank نوعی باتری یدکی می باشد که هنگام پایان یافتن باتری گوشی هوشمند به شما کمک می کند تا دستگاه خود را مجدا شارژ نمایید. به این قطعه شارژر همراه نیز گفته می شود. شرکت های تولید کننده گوشی هوشمند، تبلت و ساعت هوشمند در تلاشند با به کارگیری فناوری های روز دنیا باتری هایی با حجم بیشتر یا الگوریتم هایی برای مصرف انرژی بهینه ارائه دهند تا مدت زمان شارژدهی محصولات خود را افزایش دهند. اما با توجه به کاربردهای گوناگون این دستگاه ها و استفاده های بیش از حد کاربران از این دستگاه مشکل اتمام شارژ باتری به قوت خود باقی است. از این رو نیاز به خرید شارژر همراه نه تنها کاهش نیافته بله بیشتر هم شده و بازار خوبی دارد.

انواع Power Bank

با وجود تنوع بالای پاور بانک باید گفت عملکرد همه آن ها تا حد زیادی شبیه به یکدیگر می باشد. در این بخش براساس کاربرد و فناوری بکار برده شده ر تولید این محصول دسته بندی ارائه کردیم که به شما کمک می کند با توجه به نیازتان Power Bank مناسب خود را خریداری نمایید.

انواع Power Bank1.پاور بانک مناسب گوشی موبایل و تبلت:

این دسته از شارژرهای همراه با ظرفیت های مختلف و با میزان جریان و ولتاژ مناسب با گوشی موبایل و تبلت طراحی شده اند و قدرت کافی برای شارژ این دستگاه ها را دارا می باشند. دقت داشته باشید با این Power Bank قادر به شارژ کردن باتری لپ تاپ نخواهید بود.

2. پاور باند مناسب لپ تاپ:

این دسته از شارژرهای همراه، متناسب با باتری حجیم لپ تاپ دارای خروجی ولتاژ و جریان مناسب را در اختیار کاربر قرار می دهند. بیشتر Power Bank های موجود در بازار دارای ولتاژ 5 ولت هستند. اما دقت داشته باشید برای باتری لپ تاپ ها و با توجه به مشخصاتی که دارند عموما به Power Bank با ولتاژ 16 تا 20 ولت نیاز دارید.

3.Power Bank خورشیدی:

پاور بانک های خورشیدی یا سولار امکان شارژ این دستگاه با استفاده از نور خورشید را در اختیار کاربر قرار می دهند از این رو دوست دار طبیعت می باشند. شارژرهای همراه سولار مناسب افرادی است که زمان زیادی در سفر هستند و به برق شهری دسترسی ندارند.

Power Bank خورشیدی4. Power Bank هوشمند:

شارژرهای همراه هوشمند به صورت کاملا هوشمندانه ای خروجی ولتاژ و جریان شان مناسب با نیاز باتری دستگاه قابل تنظیم می باشد و با توجه به نوع دستگاه شدت جریان مناسب باتری را تامین می کند. این مدل Power Bank نسبت به انواع دیگر ایمنی بالاتری دارد و تنها عیب آن هزینه نسبتا بالای آن می باشد که با وجود قابلیت ویژه ای که دارد و ایمنی باتری دستگاه شما را حفظ کرده و مانع خراب شدن آن می شود ارزش خریدن دارد.

نکاتی که پیش از خرید پاور بانک باید بدانید!

کاربران بر این باورند که خرید Power Bank ساده بوده و تنها باید به ظرفیت، تعداد درگاه و برخی جزئیات ساده توجه نمایند. اما باید بگوییم بهتر است پیش از اقدام به خرید این محصول به جزئیات متعددی دقت کرده و از آن ها مطلع شوید تا محصولی متناسب با دستگاه خود خریده و از خرابی باتری گوشی، تبلت، لپ تاپ و ساعت هوشمند خود جلوگیری نمایید. در این بخش این نکات را بررسی خواهیم نمود.

ظرفیت اسمی و واقعی Power Bank

اولین مورد مورد توجه هنگام خرید پاور بانک ظرفیت باتری می باشد. عموما افراد تصور می کنند شارژر همراهی با 5000 میلی آمپر ساعتی تا 2 بار قادر به شارژ کردن گوشی با باتری 2500 میلی آمپر ساعت می باشد. به دلیل تفاوت بین ظرفیت اسمی و واقعی این موضوع دور از واقعیت بوده و تنها یکبار قادر به شارژ کردن دستگاه شما می باشد.

ظرفیت اسمی میزانی است که بر حسب میلی آمپر ساعت بر روی پاور بانک هک شده است برای مثال 5000 میلی آمپر ساعت و ظرفیت واقعی میزانی است که از ضرب ظرفیت اسمی در راندمان Power Bank به دست می آید و از ظرفیت اسمی کمتر است. اهمیت حساب کردن ظرفیت واقعی این است که با استفاده از آن می توانید تخمین بزنید گوشی شما چندبار در طول روز به طور کامل با شارژر همراه شارژ خواهد شد.

عموما پاور بانک ها دارای باتری 3.6 تا 3.7 ولت هستند و زمان شارژ کردن گوشی ولتاژ خروجی آن ها به 5 ولت و بیشتر افزایش می باشد. از طرف دیگر دستگاهی که شارژ دریافت می کند مثلا گوشی، ولتاژ ورودی را مجددا از سوی باتری به مقدار قابل قبول خود تغییر می دهد. این تغییر ولتاژ موجب اتلاف مقدار اندکی انرژی در پاور بانک و گوشی خواهد شد. همچنین عوامل دیگری مانند کیفیت پایین سلول های باتری Power Bank یا راندمان پایین می تواند موجب اختلاف قابل توجهی بین ظرفیت اسمی و واقعی گردد. از این رو ممکن است Power Bank با ظرفیت 4000 میلی آمپر ساعت قادر به شارژ صفر تا صد گوش با 3000 میلی آمپر ساعت را نداشته باشد.

محاسبه ظرفیت واقعی پاور بانک

برای محاسبه ظرفیت واقعی پاور بانک و تعداد دفعاتی که یک گوشی را به طور کامل شارژ می نماید باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

شاید پیدا کردن برخی اعداد دشوار باشد اما با راهکارهایی که به شما ارائه می کنیم می توانید با تقریبی بسیار نزدیک به واقعیت ظرفیت Power Bank مورد نظرتان را محاسبه نمایید.

از حاصل ضرب راندمان در ظرفیت اسمی، میزان ظرفیت واقعی Power Bank محاسبه خواهد شد. برای مثال یک Power Bank با ظرفیت اسمی 10000 میلی آمپر ساعت با راندمان 90 درصد یعنی ظرفیت واقعی این دستگاه 9000 میلی آمپر ساعت است. در صورتی راندمان Power Bank توسط شرکت تولید کننده ذکر نشده بود به صور متوسط با توجه به ظرفیت اسمی میزان 80 درصد را به عنوان راندمان در نظر بگیرید که معادل 8000 میلی آمپر ساعت خواهد شد. البته باید در نظر بگیرید کیفیت پاور بانک بیش از اندازه پایین نباشد.

ظرفیت واقعی به دست آمده را در راندمان گوشی ضرب کرده و در نهایت حاصل را تقسیم بر ظرفیت باتری گوشی می کنیم. اکثر گوشی ها راندمانی برابر 90 درصد دارند اما در صورتی که اطلاع ندارید می توانی 80 درصد را به عنوان راندمان در نظر بگیرید. برای مثال برای Power Bank با ظرفیت 10000 میلی آمپر ساعت، راندمان 80 درصد(0.8) و گوشی با باتری 3200 میلی آمپر ساعت با بازدهی 80 دصد عدد 2 حاصل می شود که نشان می دهد 2 بار می توانید با این Power Bank گوشی خود را شارژ نمایید.

فراموش نکنید پاور بانک با توجه به دلایل ذکر شده احتمالا ظرفیت پایین تری ارائه خواهند داد. همچنین کار کردن با گوشی هنگام اتصال به Power Bank می تواند تعداد دفعات شارژ کامل را کاهش داد.

مورد دیگر این است که ظرفیت باتری Power Bank ممکن است در اثر پر و خالی شدن های متعدد، کاهش یابد. به طور میانگین باتری های لیتیوم بین 300 تا 500 با می توانند خالی شدن کامل را تحمل نمایند و هرچه به این میزان نزدیک تر شوند از ظرفیت آن ها کاسته خواهد شد. از این رو ظرفیت باتری پاور بانک نیز مانند باتری گوشی و لپ تاپ بعد از گذشت چند سال استفاده کم خواهد شد.

ولتاژ و شدت جریان

از زمانی که USB ها معرفی شدند ولتاژ استانداردشان برابر 5 ولت در نظر گرفته شد. از رو کلیه درگاه های USB از کامپیوتر تا شارژرها و Power Bank با این ولتاژ کار می کنند. استاندارد شارژ سریع مانند Quick Charge کوالکام معرفی شده است که با تغییر در ولتاژ و شدت جریان مدت زمان شارژ شدن را کاهش می دهد. البته توجه داشته باشید برای استفاده از شارژ سریع هر دو ددستگاه تامین کننده انرژی یعنی پاور بانک و شارژر دیوار و هم دستگاه دریافت کننده یعنی گوشی، تبلت و لپ تاپ هم باید از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی نمایند. دقت کنید شارژر یا Power Bank مجهز به شارژ سریع می تواند دستگاهی که از استاندارد پشتیبانی نمی کند را با ولتاز 5 ولت و شدت جریان 2 امپر شارژ کند.

اتصالات پاور بانک

یکی از نکات قابل توجه هنگام خرید Power Bank  تعداد پورت USB می باشد. ممکن است نیاز داشته باشید همزمان چند دستگاه را شارژ کنید یا ممکن است نیاز به پورت USB-C داشته باشید. پس بهتر است براساس نیازتان و نوع پورت USB که دارید Power Bank  موردنظرتان را خریداری نمایید.

ایمنی پاور بانک

ممکن است برای شما این سوال پیش آمده است که Power Bank به باتری گوشی یا تبلت آسیب می زند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت برخی از Power Bank ها به صراحت مشخص است که اصول ایمنی را رعایت می نمایند. اما در کل یک Power Bank  خوب و ایمن باید بتواند در مقابل ولتاژ، بیش از حد شارژ شدن، جریان، گرما و اتصال کوتاه ایمن باشد.

شدت جریان هوشمند پاور بانک

به علت تنوع دستگاه های هوشمند و مجهز شدن آن ها به باتری های مختلف شدیدا نیاز به Power Bank های هوشمند احساس می شود از رو شرکت های تولید کننده این دستگاه به توسع فناوری پیشرفته ای برای تنظیم شدت جریان خروجی با توجه به نیاز بازار پرداخته اند. این فناوری ها با نام های Fit Charge یا AI Power با توجه به شرکت سازنده شناخته می شود.

پاور بانک مجهز به شارژر بی سیم

برخی از پاور بانک ها به فناوری انتقال بی سیم توان مانند Qi مجهز شده اند تا نیازی به اتصال مستقیم گوشی به Power Bank نباشد. پیش از خرید این دستگاه مطمئن شوید گوشی شما از فناوری شارژ بی سیم پشتیبانی می نماید یا نه.

پاور بانک مقاوم در برابر ضربه و مایعات

برخی از Power Bank مناسب شرایط آب و هوایی گوناگون بوده و در برابر ضربه و نفوذ مایعات مقاوم هستند. این نوع Power Bankبرای کاربرانی که مدت زیادی در سفر هستند بسیار کاربرد دارد.

ابعاد پاور بانک

ابعاد Power Bank یکی از موضوعات مهمی است که حین خرید باید به آن توجه شود. در صورت خرید Power Bank با ظرفیت بالا، تعداد پورت بیشتر و یا نمونه خورشیدی به طبع ابعاد این دستگاه بزرگتر خواهد شد. یک Power Bank معمولی وزنی بین 200 تا 400 گرم دارد و بسته به قابلیت هایی که ذکر کردیم وزن و ابعاد آن تغییر خواهد کرد.

جنس باتری Power Bank

در صورتی که تمایل دارید خریدی دقیق انجام دهید به شما توصیه می کنیم به جنس باتری پاور بانک دقت گنید. در صورتی که باتری این دستگاه از برندهای نامعتبر و نامرغوب باشد عملا مدت زمان زیادی به شما کار نخواهد داد و قابلیت خود را از دست می دهد. باتری ها از جمله قطعاتی هستند که بعد از مدتی استهلاک داشته و علاوه بر کاهش ظرفیت ممکن است نشتی و انفجار داشته باشند. پس هنگام خرید حتما به کیفیت باتری و طول عمر آن دقت داشته باشید. پاناسونیک، سامسونگ، ال جی و CATL بزرگترین شرکت های تولید کننده باتری لیتیوم یون در دنیا می باشند که نیاز بسیار یاز برندهای تولید Power Bank را تامین می نمایند.

پاور بانک با نشانگر LED

اکثر پاور بانک ها دارا نشانگر LED می باشند که این نشانگر شرایط باتری دستگاه را به کاربر اعلام می کند. میزان شارژ باق مانده دستگاه، اتمام شارژ یا عملیات شارژ شدن دستگاه از جمله مواردی هستند که توسط LED اعلام می شوند. برخی دیگر از Power Bank ها دارای صفحه نمایش کوچکی هستند که اطلاعات دقیق تری درمورد باتری دستگاه در اختیار کاربر قرار می دهند.

دیدگاه‌ها 0

*
*

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Price
  • Add to cart
  • Attributes
  • Custom fields
  • Additional information
مقایسه
Open chat
اگر سوال دارید در خدمتم...