Search
Generic filters

باتری گوشی موبایل و عوامل موثر بر شارژ آن

باتری گوشی موبایل و عوامل موثر بر شارژ آن

اسمارت‌ فون‌های امروزی با استفاده از باتری‌های لیتیوم یونی که قابلیت شارژ مجدد دارند و به کاربر امکان می‌دهند باتری گوشی موبایل خود را با اتصال به برق مجددا شارژ کرده و برای مدت زمان مشخصی از گوشی بدون نیاز به اتصال به برق استفاده نمایند، سپس با خالی شدن باتری دوباره باید گوشی را به شارژر متصل کند و این پروسه دائما در حال تکرار می‌باشد. در این بین احتمالا در ارتباط با باتری و شارژ شدن آن برای کاربر سوالاتی مطرح می‌شود که در این مقاله قصد داریم بسیاری از عوامل کلیدی را معرفی و بررسی نماییم. با ما همراه باشید.

چرا در گوشی‌های هوشمند از باتری لیتیومی استفاده می‌شود؟

لیتیوم یونی در حال حاضر بهترین جنس باتری‌هایی بشمار می‌روند که می‌توان از آنها به عنوان باتری قابل شارژ استفاده کرد و تا کنون هیچ ساختار بهتری در برای جایگزینی با باتری‎‌های لیتیومی ارائه نشده است. در ادامه به معرفی اصلی‌ترین ویژگی‌های این باتری می‌پردازیم:

چگالی انرژی زیاد باتری گوشی موبایل لیتیومی

منظور از چگالی انرژی، به میزان انرژی ذخیره شده در واحد حجم گفته می‌شود. این ویژگی تعیین کننده قدرت شارژدهی و اندازه آن می‌باشد. اینباتری‌ها دارای چگالی انرژی بالایی می‌باشند و از این رو به بهترین گزینه به عنوان باتری گوشی موبایل تبدیل شده‌اند. به این ترتیب می‌توان باتری با ظرفیت مناسب در ابعاد کوچک یک گوشی تولید کرد.

خالی نشدن شارژ گوشی بطور خودکار

دیگر ویژگی منحصر به فرد باتری گوشی موبایل، مقاومت خوب آن در برابر خالی شدن خودکار شارژ می‌باشد. دیگر باتری‌ها از این نظر ضعف دارند و به مرور و بطور خودکار حتی زمانی که از دستگاه استفاده نشود، دچار افت شده و خالی می‌شوند. اما میزان خالی شدن شارژ باتری‌های لیتیومی با گذر زمان و بصورت خودکار بسیار اندک می باشد، از این رو اگر بعد از شارژ شدن، گوشی خود را بدون استفاده در گوشه‌ای رها کنید شارژ دستگاه تا چند روز خالی نشده و افت بسیار ناچیزی خواهد داشت.

نگهداری راحت از باتری‌های لیتیومی

این نوع باتری‌ گوشی موبایل زیاد حساس نمی‌باشد و نیازمند مراقبت‌های خاصی نیستند. از این رو می‌توان گفت این ویژگی یکی از نقاط قوت این باتری در برابر انواع دیگر می‌باشد.

مفهوم ظرفیت باتری گوشی موبایل و میلی آمر ساعت چیست؟

ظرفیت باتری‌های لیتیوم یونی با واحد میلی آمپر ساعت (mAh) معرفی می‌شود. طبیعتا به هر میزان که ظرفیت باتری بیشتر باشد، شارژ بیشتری هم در آن ذخیره شده و انرژی مورد نیاز گوشی را بهتر تامین می‌کند. هر آمپر معادل 1000 میلی آمپر می‌باشد و باتری با ظرفیت 3000 میلی آمپر ساعت، ارائه کننده ظرفیتی برابر 3 آمپر ساعت می‌باشد. لازم به ذکر است تنها ظرفیت یک باتری تعیین کننده کیفیت شارژ و دیرتر خالی شدن آن نمی‌باشد. عوامل دیگری نیز بر اثر دارد.

برای نمونه فرض کنید دو گوشی A و B داریم که به ترتیب دارای ظرفیت 2000 و 3000 میلی آمپر ساعت می‌باشند. اما بطور قطع هیچگاه نمی‌توان ادعا کرد که گوشی B در شرایط کاری مشابه قدرت نگهداری شارژ بیشتری نسبت به گوشی A دارد. زیرا عوامل دیگری همچون اندازه نمایشگر، میزان استفاده از گوشی، میزان بهینه بودن مصرف انرژی اجزای سخت افزاری گوشی و … هم بر میزان مصرف شارژ اثر دارند. از این رو می‌توان نتیجه گرفت بالاتر بودن ظرفیت باتری گوشی موبایل همیشه به معنای قدرت شارژدهی بیشتر نمی‌باشد.

انواع سوکت شارژ گوشی‌های هوشمند

سوکت‌های بکار رفته در اسمارت فون‌ها از نظر شکل با یکدیگر تفاوت دارند. برای نمونه گوشی‌های شرکت اپل از سوکت شارژ اختصاصی با عنوان لایتنینگ استفاده می‌کنند که قابل اتصال به گوشی‌های اندرویدی نمی‌باشند. این امر موجب تفاوت سیم شارژ گوشی‌های موبایل نسبت به یکدیگر شده است و به کاربر امکان استفاده از هر سیم شارژری برای شارژ نمودن باتری گوشی موبایل را نمی‌دهد. اما باید خاطر نشان کرد در حال حاضر تقریبا 70 درصد گوشی‌های هوشمند از شارژهای میکرو یو اس بی (Micro USB) استفاده می‌کنند. در ادامه به معرفی انواع سوکت می‌پردازیم:

انواع سوکت شارژ گوشی‌های هوشمندیو اس بی (USB Type C):

این سوکت یکی از جدیدترین انواع سوکت شارژر برای شارژ نمودن باتری گوشی موبایل اندرویدی می‌باشد و نسبت به نمونه‌های قبلی سرعت مطلوب‌تری دارد و از سال 2015 به بعد استفاده از شارژ UBC نوع C رواج یافت و بیشتر در گوشی‌های اندروید جدید و رده بالا کاربرد دارد.

میکرو یو اس بی (Micro USB):

این نوع سوکت متداول‌ترین نوع سوکت شارژ می‌باشد و همانطور که اشاره شد تقریبا در 70 درصد گوشی‌های اندرویدی بکار رفته و سالهاست در گوشی‌های اندرویدی استفاده می‌شود.

لایتنینگ (Lightening):

این سوکت مختص آیفون و آیپدهای کمپانی اپل می‌باشد و تنها در محصولات این شرکت قابل استفاده می‌باشد و به هیچ عنوان برای شارژ باتری گوشی موبایل اندرویدی مناسب نمی‎‌باشد. سوکت لایتینگ در اصطلاحات عامیانه با عنوان “شارژر اپل” یا “شارژر آیفون” معرفی می‌شود.

شدت خروجی شارژر

با بررسی آداپتور شارژ گوشی یا تبلت خود می‌توانید مشاهده کنید که در بخشی از آن عبارتی با عنوان Output وجود دارد و یک عدد به صورت 1A یا 1.5A و از این قبیل نمادها روی آن نوشته شده است. این مقدار همان شدت خروجی شارژر را نمایش می‌دهد. این شدت خروجی برای باتری گوشی موبایل و تبلت‌های گوناگون، متفاوت می‌باشد. برای نمونه شارژر گوشی آیفون خروجی 1.5 آمپری دارد اما شارژ آیپد با خروجی 2 آمپری ارائه شده است. توجه داشته باشید زمانی که خروجی شارژر زیاد باشد، انرژی بیشتری به باتری دستگاه تزریق می‌کند از این رو با فرض اینکه ظرفیت باتری دو گجت یکسان باشد، باتری گوشی که به شارژر 2 میلی آمپر ساعتی متصل است سریع‌تر از باتری گوشی متصل به شارژر 1 میلی آمپر ساعتی شارژ می‌شود.

ممکن است با این سوال روبه‌رو شوید که آیا امکان شارژ باتری گوشی موبایل با شدت خروجی کمتر توسط شارژر با شدت خروجی بیشتر وجود دارد یا خیر؟ برای مثال تصور کنید بخواهید آیفون با شارژ اصلی دارای شدت جریان 1.1 آمپر را با شارژر آیپد با خروجی 2.1 آمپر شارژ کنید. در این حالت اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد و باتری آیفون سریعتر از قبل شارژ می‌گردد. اما شدت گرمایی بیش از قبل تولید می‌شود. از این رو می‌توان گفت مشکلی برای بکارگیری از شارژر با شدت خروجی متفاوت وجود ندارد اما توصیه می‌کنیم به استاندارد شدت شارژ جریان خروجی شارژر گوشی دقت کرده و همیشه از شارژرهای با خروجی یکسان و مشابه برای باتری دستگاه خود استفاده کنید.

منبع شارژ باتری گوشی موبایل

منبع مورد استفاده برای شارژ گوشی‌های موبایل تاثیر مستقیمی بر سرعت و کیفیت شارژ شدن اسمارت فون دارد. برای نمونه حتما برای شما اتفاق افتاده است که با اتصال گوشی به کامپیوتر سرعت شارژ شدن ان به میزان زیادی افت خواهد کرد. این اتفاق به دلیل شدت جریان خروجی ارائه شده توسط پورت USB کامپیوتر می‌باشد. شدت خروجی پورت کم است از این رو انرژی مناسب به سیم و گوشی منتقل نمی‌گردد. از به هنگام استفاده از آداپتور مناسب و اتصال به پریز برق، دستگاه با سرعت بیشتری شارژ می‌شود. بنابراین منبع مورد استفاده برای شارژ باتری از اهمیت بالایی برخوردار است.

تاثیر سیم شارژر بر شارژ باتری گوشی موبایل

سیم رابط یا سیم شارژر تاثیر مستقیمی بر کیفیت انتقال انرژی و سرعت شارژ مجدد باتری دارد. از این رو توصیه کنید برای شارژ گوشی از سیم شارژر مناسب و با کیفیت استفاده کنید و تا جای ممکن از خرید سیم‌های تقلبی و ارزان قیمت خودداری نمایید. همچنین توصیه می‌کنیم سیم شارژر با طول بلند خریداری نکنید زیرا طول زیاد موجب کند شدن تدریجی فرایند شارژ باتری می‌شود و مطابق با شارژر اورجینال گوشی سیم را تهیه نمایید. علاوه بر این اکیدا از سیم‌های آسیب دیده و زده دار برای شارژ باتری گوشی استفاده نکنید.

استفاده از پاوربانک و شارژرهای فندکی

با پیشرفت تکنولوژی راه‌های بسیاری برای شارژ باتری گوشی طراحی شده است برای نمونه پاوربانک‌ها و شارژرهای فندکی دو مورد پر کاربرد می‌باشند. اگر شارژر فندکی و پاور بانک از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند گزینه مناسبی برای شارژ گوشی می باشند و به باتری گوشی موبایل آسیبی وارد نخواهد شد. پس هنگام خرید این شارژرهای سیار به شدت خروجی گوشی دقت نمایید و مطابق با شدت خروجی اصلی دستگاه، این شارژرها را خریداری نمایید.

استفاده از پاوربانک و شارژرهای فندکی

دیدگاه‌ها 0

*
*

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Price
  • Add to cart
  • Attributes
  • Custom fields
  • Additional information
مقایسه
Open chat
اگر سوال دارید در خدمتم...