[specs-table] ترفندهای افزایش سرعت عملکرد آیفون و آیپد

ترفندهای افزایش سرعت عملکرد آیفون و آیپد

ترفندهای افزایش سرعت عملکرد آیفون و آیپد

گوشی های هوشمند بعد از مدتی استفاده از آن ها با مشکل کند شدن و هنگ شدن بسته به سخت افزار به کار رفته در آن ها رو به رو می شوند. برخلاف تصور بسیاری از افراد، گوشی های آیفون نیز از این امر مستثنی نبوده و با گذشت زمان و در شرایط خاص ممکن است با کاهش سرعت گوشی آیفون مواجه شوید. اگر با کند شدن گوشی آیفون رو به رو شدید نگران نباشید زیرا با استفاده از ترفند ها و راه حل های خاص می توانید سرعت عملکرد آیفون و آیپد خود را افزایش دهید. دراین مقاله بخش بهترین و موثر ترین روش ها برای افزایش سرعت گوشی آیفون را معرفی و بررسی می نماییم.

روش های موثر برای افزایش سرعت عملکرد آیفون و آیپد

به مرور زمان عملکرد و سرعت گوشی های هوشمند دچار افت کیفیت می شود و این کاملا طبیعی می باشد. این امر بسته به دلایلی مانند سخت افزار ضعیف ممکن است در گوشی های رده پایین نسبت به گوشی های رده بالا زودتر نمایان شود اما این به این معنا نیست که گوشی های رده بالا به هیچ عنوان دچار افت سرعت نخواهند شد. آیفون های اپل به بویژه نسخه های قدیمی مانند iPhone 5S، iPhone 5، iPhone 4S، iPhone 4 سخت افزار ضعیف تری نسبت به سخه های جدید داشته و با مشکل کاهش سرعت مواجه هستند.

استفاده از گوشی آیفون و آیپدی که دچار کاهش سرعت شده دشوار و خسته کننده است اما روش هایی وجود دارد که با بکار گیری آن ها می توانید کند شدن گوشی آیفون را تا حدودی برطرف کرده و سرعت آن را افزایش دهید. در این بخش با روش های اساسی برای رفع کندی سرعت آیفون را بررسی معرفی می کنیم.

بروزرسانی سیستم عامل iOS

مزیت اصلی آیفون سیستم عامل این شرکت می باشد که انحصاری بوده و امنیت و هماهنگی بهتری با بستر سخت افزاری محصولات این شرکت دارد. این شرکت دائما در حال انتشار آپدیت های جدید برای iOS می باشد که می تواند روشی موثر برای افزایش سرعت گوشی آیفون و آیپد باشد. پس همیشه سعی کنید آخرین سیستم عامل iOS منتشر شده را روی گوشی خود نصب نمایید. برای بروزرسانی سیستم عامل به بخش Setting رفته سپس وارد General شده و وارد Software Update شوید و سیستم عامل گوشی را آپدیت نمایید.

گوشی آیفون و آیپد را ریستارت کنید.

رسیتارت کردن دستگاه موجب شروع تازه و به نوعی رفرش شدن گوشی آیفون می شود. هر زمان با کند شدن آیفون و آیپد رو به رو شدید با این کار سرعت عملکرد دستگاه خود را افزایش دهید. اما دقت داشته باشید این راه حل دائمی برای رفع مشکل کند شدن گوشی آیفون نخواهد بود و موقتی است. برای ریستارت کردن گوشی کافیست دکمه پاور را چند ثانیه فشرده و نگه دارید سپس اسلایدر ظاهر شده را به سمت Power Off بکشید و صبر کنید تا گوشی شما خاموش شود سپس دکمه پاور را فشرده و 5 ثانیه نگه دارید تا لوگو نمایش داده شود سپس دستگاه ریستارت خواهد شد. انجام این کار نسبت به ریستارت ساده گوشی بازده طولانی تر و بهتری خواهد داشت.

اپلیکیشن های غیر ضروری و اضافه را حذف نماید.

حذف اپلیکیشن های غیر ضروری و اضافهیکی از دلایل کند شدن گوشی آیفون و کلیه گوشی های هوشمند پر شدن حافظه داخلی این دستگاه ها می باشد. هرچه اطلاعات بیشتری در گوشی ذخیره کنید، گوشی فشار بیشتری تحمل کرده و در نتیجه سرعت عملکرد آن کاهش می یابد. به همین علت است که گوشی ها نسبت به روز اولی که خریداری می شوند عملکرد کندتری دارند زیرا با گذشت زمان اطلاعات بیشتری در حافظه آن ها ذخیره می شود. در این میان اپلیکیشن هایی که روی گوشی شما نصب می شوند نقش مهمی در کاهش سرعت دستگاه دارند زیرا عموما حجم بالایی دارند و بخش زیادی از حافظه دستگاه را اشغال می کنند. بنابراین حذف برنامه های اضافی نقش زیادی در کاهش کند شدن گوشی آیفون خواهد داشت.

حافظه کش و دیتای مرورگر سافاری (Safari) را حذف نمایید.

حافظه کش و دیتای مرورگر سافاریمرورگر پیش فرض سیستم عامل iOS سافاری می باشد که عملکرد بهینه ای دارد و برای اینکه سرعت کارکرد بیشتری داشته باشد برخی اطلاعات را در حافظه کش خود ذخیره می نماید. حال اگر با استفاده از این مرورگر مدت زیادی در اینترنت گشت بزنید حجم داده های حافظه کش مرورگر شما از چند گیگ هم بیشتر خواهد شد که افزایش آن باعث کند شدن گوشی آیفون می شود. برای حذف حافظه کش مرور گز سافاری به Setting رفته و Safari را انتخاب نمایید. گزینه Clear History and website Data را انتخاب کرده سپس گزینه که نوشته Clear History and website Data را قرمز نمایش می دهد لمس نمایید. حال چند لحظه صبر کرده تا اطلاعات ذخیره شده در حافظه کش حذف گردند. با اینکار History مرورگرتان نیز حذف شده و ممکن است سرعت عملکرد آن افزایش یابد.

دانلود خودکار بروزرسانی برنامه ها را غیرفعال نمایید.

سیستم عامل iOS دارای قابلیتی است که  موجب بروزرسانی خودکار برنامه های مهم در پس زمینه دستگاه می گردد. این کار موجب افزایش سرعت کارکرد اپلیکیشن می شود اما در موارد زیادی منجر به کند شدن گوشی آیفون می شود. برخی برنامه ها مانند اپل موزیک (Apple Music) و اپل بوک(Apple Book) که به صورت خودکار به روز می شوند ممکن است هیچگاه توسط کاربر استفاده نشوند و بروز رسانی آن ها تاثیری برای کاربر نداشته باشد و تنها منجر به مصرف بیشتر حجم اینترنت می گردد. برای غیر فعال کردن اپدیت خودکار برنامه های به Setting رفته گزینه iTunes & App Store را انتخاب نمایید. حال اسلایدر کنار تمام برنامه هایی که تمایل به بروز شدن آن ها ندارید را غیر فعال نمایید.

رفرش برنامه های پس زمینه را غیر فعال نمایید.

برخی برنامه های نصب شده روی آیفون و آیپد به صورت خودکار در پس زمینه اطلاعات خود را به روز (Refresh) می کنند. اینکار موجب شده تا اپلیکیشن ها قادر به ارائه اطلاعات دقیق تری بوده و بازده بهتری داشته باشند. اما از سوی دیگر این بروز رسانی منجر به افزایش فشار به سخت افزار دستگاه می شود که منجر به کند شدن گوشی آیفون و آیپد می گردد. پس با غیر فعال کردن این ویژگی سرعت دستگاه خود را افزایش دهید.

برای اینکار کافیست وارد Setting شده و General را انتخاب نمایید. سپس Background and Refresh را انتخاب کرده و اسلایدر کنار هر برنامه که نیاز به رفرش شدن آن ندارید غیر فعال کنید. همچنین گزینه Automatic Download را نیز غیر فعال نمایید. توجه داشته باشید قابلیت Background and Refresh در iOS 7 به بعد وارد شده و در صورتی که از نسخه های قدیمی تر استفاده می کنید قادر به استفاده از این قابلیت نخواهیدو بود.

ویژگی جلوه های بصری (Reduce Motion) در آیفون را فعال نمایید.

در iOS 7 ویژگی Reduce Motion اعمال شده که با فعال کردن آن می توانید انیمیشن های آیفون را کاهش دهید. با کاهش انیمیشن ها بار اضافی اطلاعات از روی پردازنده گرافیکی و پردازنده مرکزی برداشته شده و این امر منجر به افزایش سرعت عملکرد آیفون می شود. برای فعال سازی این گزینه وارد Setting  شده سپس General را انتخاب کرده . گزینه Accessibility را انتخاب کرده و گزینه Reduce Motion را انتخاب نمایید و اسلایدر کنار آن را در وضعیت On قرار دهید. فعال شدن این گزینه علاوه بر اینکه سرعت دستگاه را افزایش می دهد منجر به کاهش مصرف باتری آن نیز می شود.

گزینه کاهش شفافیت (Reduce Transparency) را فعال نمایید.

یکی دیگر از قابلیت هایی که در نسخه iOS 7 و بالاتر وجود دارد ویژگی Reduce Transparency  می باشد. با فعال شدن این گزینه به نوعی افکت های پس زمینه و مرتبط با شفافیت صفحه نمایش و یکپارچگی آن غیر فعال می گردد و از روش هایی است که به کاهش کند شدن گوشی آیفون کمک می کند. برای فعال کردن این گزینه وارد بخش تنظیمات شده و گزنه General را انتخاب نمایید. سپس Accessibility را لمس کرده و گزینه Increase Contrast را انتخاب نمایید سپس در لیست ظاهر شده گزینه Reduce Transparency را فعال نمایید.

پیام های ذخیره شده در گوشی آیفون را حذف نمایید.

sms های دریافتی در حافظه داخلی دستگاه ذخیره می شوند. این پیام ها دارای حجم کمی هستند اما به مرور زمان حجم آن ها افزایش یافته و موجب کند شدن گوشی آیفون می گردد.تماس های صوتی و تصویری طبیعتا حجم بیشتری اشغال می نمایند. به منظور بهینه سازی عملکرد بهتر پیامک های آیفون وارد Setting شده و به بخش Message بروید. سپس دو گزینه Expire موجود در این بخش را روی Minutes 2 قرار دهید. با انتخاب این گزینه کلیه پیام های صورتی و تصویری دریافتی و ارسالی توسط برنامه Message به طور خودکار بعد از گذشت 2 هفته حذف خواهند شد.

همچنین می توانید در این بخش با فعال کردن گزینه Low Quality Image Mode حجم مدیا و فایل هایی که از طریق پیامک ارسال و دریافت می کنید را کاهش دهید. با این کار موجب افزایش سرعت عملکرد آیفون خواهید شد.

عکس ها، موزیک ها و فیلم های غیر ضروری را خذف نمایید.

عکس ها، فیلم ها و موزیک های بخشی از حافظه داخلی را گرفته و موجب کاهش سرعت عملکرد آیفون می گردند. بنابراین برای بهینه سازی دستگاه و افزایش سرعت آن می توانید فایل های غیر ضروری را حذف کرده یا آن ها را به کامپیوتر منتقل نمایید.

گوشی آیفون را ریست فکتوری (Factory Reset) نمایید.

یکی از موثرترین روش ها برای افزایش سرعت عملکرد آیفون و آیپد ریست فکتوری می باشد. اما با انجام اینکار کلیه اطلاعات و تنظیمات دستگاه از بین رفته و به وضعیت کارخانه باز می گردد. پس بهتر است پیش از انجام این کار حتما از محتوای گوشی خود بک آپ تهیه نمایید. برای بک آپ گرفتن آیفون از ابزار iTunes و iCloud استفاده میشود. اما از آنجایی که بازیابی اطلاعات از آیکلود نیاز به اینترنت پرسرعت دارد و حجم زیادی از اینترنت را مصرف می نماید کاربران ایرانی کمتر از این گزینه برای بک آپ گیری استفاده می نمایند و عموما از آتیونز استفاده می کنند.

گزینه کاهش حجم عکس (Optimize iPhone Storage) را فعال نمایید.

نقاط قوت گوشی آیفون عملکرد عالی دوربین آن می باشد اما این امر موجب می شود عکس های ضبط شده با آن این دستگاه به دلیل کیفیت بالا و ضبط جزئیات دقیق طبیعتا حجم بالایی دارند که موجب می شود حجم زیادی از حافظه داخلی را اشغال نمایند. برای رفع این مشکل می توانید دو کار انجام دهید:

  • مورد اول انتقال عکس ها و فیلم ها به کامپیوتر می باشد.
  • مورد دوم می توانید با استفاده از فعال کردن قابلیت Optimize iPhone Storage که در بخش تنظیمات قرار دارد حجم تصاویر ضبظ شده را کاهش داده و در نهایت کند شدن گوشی آیفون را کاهش دهید. پس وارد Setting شده و Photos را انتخاب نمایید سپس Optimize iPhone Storage را فعال کنید. از این پس تصاویر ضبط شده برای ذخیره شدن در حافظه دستگاه بهینه شده و حجم آن ها کاهش می یابد.

کاهش ویجت ها و غیر فعال کردن Raise to Wake

کاهش ویجت ها و غیر فعال کردن Raise to Wakeدر این بخش دو ترفند کاربردی را بررسی می نماییم:

  • با  فعال کردن Raise to Wake هر زمان که گوشی آیفون را به سمت صورت خود بگیرید صفحه نمایش دستگاه به صورت خودکار روشن می شود. این ویژگی شاید جالب و کاربردی باشد اما موجب کند شدن گوشی آیفون می گردد. می توانید وارد Setting شده و گزینه Display & Brightness را انتخاب کرده و گزینه Raise to Wake  را غیر فعال نمایید.
  • کاهش تعداد ویجت ها روی صفحه آیفون می تواند تا حدودی کند شدن گوشی آیفون را بر طرف نماید.

تنظیمات موقعیت مکانی (Location) را بهینه نمایید.

سیستم عامل iOS به کاربران این امکان را می دهد که به صورت مستقل وضعیت و دسترسی هر برنامه را به سرویس موقعیت مکانی یا لوکیشن بهینه نمایند. می توانید این قابلیت را به گونه ای تنظیم کنید که برنامه اسنپ به لوکیشن دسترسی داشته باشد اما برنامه تلگرام نه. با تنظیمات دقیق این بخش می توانید تاثیر مستقیمی روی کاهش کند شدن سرعت گوشی آیفون داشته باشید.

عکس ها و فیلم ها را با فرمت HEIF و HEVC ذخیره نمایید.

این دو قابلیت ذخیره سازی تصاویر مختص iOS 11به بالا می باشد. این دو فرمت نسبت به فرمت های قبلی نسبتا فشرده تر می باشند و فضای کمتری را اشغال می کنند. بنابراین استفاده از این دو قابلیت و فعال کردن آن ها می تواند موجب افزایش سرعت عملکرد آیفون گردد. برای فعال کردن این دو فرمت کافیست وارد etting شده و گزینه Camera را انتخاب نمایید. سپس گزینه Format را انتخاب کرده و گزینه High Efficiency را لمس کنید. به این صورت قابلیت ذخیره سازی عکس و ویدئو در دو فرمت HEVC و HEIF فعال می گردد.

تعویض باتری گوشی آیفون

وجود باتری که عمر آن رو به پایان است در گوشی های آیفون منجر به کند شدن گوشی آیفون می گردد. با تعویض باتری گوشی آیفون می توانید سرعت کارکرد این دستگاه را افزایش دهید.

نتیجه گیری:

کلیه روش های بررسی شده در این بخش  بررسی کردیم از موثرتین ترفند ها و روش هایی می باشند که موجب افزایش سرعت عملکرد گوشی آیفون می گررد. با بکاری هر یکی از این روش ها استفاده از این گوشی هوشمند قدرتمند را برای خود لذت بخش تر کنید.

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ها 0

*
*

Open chat
نیاز به کمک دارین؟