Search
Generic filters

جیلبریک کردن آیفون و آیپد اپل و بررسی آن

جیلبریک کردن آیفون و آیپد اپل و بررسی آن

تعداد کاربران و علاقه‌مندان به محصولات شرکت اپل بسیار زیاد است و روزانه به تعداد آنها افزوده می‌شود همچنین سیستم عامل iOS به دلیل رابط کاربری زیبا و ساده‌ای که دارد استفاده از آن بسیار آسان می‌باشد. تعداد زیادی برنامه و محتوای گوناگون روی اپ استور موجود می‌باشد که با استفاده از هریک از آنها می‌توان در طول روز کارهای بسیاری انجام داد و زندگی روزمره را ساده‌تر نمود، اما به دلیل وجود سیستم امنیتی iOS نصب آنها ممکن نمی‌باشد. جیلبریک راهکار ارئه شده برای دور زدن چنین محدودیت‌هایی در سیستم عامل iOS می‌باشد. در این مقاله بطور کامل با این ترفند و مزایا و معایب آن آشنا خواهیم شد.

جیلبریک چیست؟

به فرایندی که با انجام آن تغییرات یا اصلاحاتی روی iOS پیش فرض دستگاه نصب می‌گردد و به کاربر امکان دسترسی به فایل‌های سیستمی و ریشه‌ای می‌دهد که در حالت پیش فرض امکان دسترسی به آنها ارائه نشده است، را جیلبریک (Jailbreak) می‌گویند. در حالت کلی می‌توان این عمل را معادل فرایند روت کردن دستگاه‌های اندرویدی دانست.

با استفاده از عمل جیلبریک کردن، کاربر قادر به نصب اپلیکیشن‌های غیر رسمی و خارج از اپ استور (App Store) خواهد بود. پس از عمل Jailbreak یک اپلیکیشن اختصاصی سیدیا (Cydia) روی دستگاه شما نصب خواهد شد که توسط آن می‌توان به لیستی از برنامه‌های غیر رسمی و خارج از اپ استور دسترسی یافت.

برنامه‌هایی که پس از جیلبریک کردن روی آیفون و یا آیپد شما نصب می‌شوند، قابلیت‌های منحصر به فردی دارند. برای نمونه برخی از اپلیکیشن‌ها قادر به دسترسی به بخش‌هایی از تنظیمات دستگاه می‌باشند و می‌توانند آنها را کنترل و بهینه کنند که در حالت معمول امکان دسترسی به چنین تنظیمای در iOS وجود ندارد.

لازم به ذکر است در حال حاضر امکان جیلبریک کردن iOS نسخه 10 و بالاتر وجود ندارد. اما احتمالا در آینده نزدیک چنین قابلیتی برای نسخه های بالاتر نیز فراهم گردد.  

مزایای جیلبریک کردن iOS چیست؟

مزایا و دلایل متعددی برای جیلبریک کردن iOS وجود دارد که در بخش به معرفی آنها می‌پردازیم:

 • تغییر رابط کاربری به دلخواه کاربر
 • تغییر رابط کاربری ابزارهای مبتنی بر iOS
 • حذف برنامه‌های داخلی از iOS
 • نصب برنامه‌هایی که شرکت اپل مجوز نصب آن‌ها را صادر نکرده و یا در اپ استور موجود نمی‌‎باشند.
 • آنلاک نمودن نرم افزاری دستگاه
 • دریافت و نصب رایگان برنامه و اپلیکیشن‌های پولی
 • نصب سرور VNC
 • تنظیمات در دسترس‌تر
 • داشتن لاک اسکرین بهتر
 • دسترسی به فایل سیستم iOS
 • دانلود موسیقی، کتاب ویدئو به صورت رایگان

قانونی یا غیر قانونی بودن جیلبریک کردن آیفون و آیپد اپل

در حال حاضر Jailbreak کردن در آمریکا قانونی می‌باشد، اما در گذشته انجام این کار غیر قانونی بود. قانونی بودن جیلبریک کردن دستگاه‌های اپل در جولای 2010 بطور رسمی اعلام شد. قوانین مربوط به Jailbreak کردن در کشورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد اما در بیشتر کشورها به انجام این کار اهمیت چندانی داده نمی‌شود. برای نمونه در ایران صحبتی از قانونی یا غیر قانونی بودن جیلبریک کردن آیفون و آیپد مطرح نمی‌باشد و به عبارتی می‌توان گفت انجام این کار در ایران نیز قانونی می‌باشد.

آیا Jailbreak کردن موجب از بین رفتن گارانتی دستگاه می‌شود؟

با وجود قانونی بودن این کار، شرکت اپل در برابر انجام جیلبریک موضع‌گیری خاصی دارد و اعتقاد دارد اینکار احتمال ریسک هک شدن دستگاه را افزایش می‌دهد، البته این ادعای شرکت اپل کاملا منطقی و درست است. از این رو کمپانی اپل گارانتی دستگاه‌هایی که Jailbreak شده‌اند را ابطال می‌کند و کاربران این محصولات سرویس‌های تحت گارانتی ارائه نمی‎‌گردد.

اما برای استفاده از گارانتی یک راه حل وجود دارد!!! اگر آیفون یا آیپد خود را جیلبریک کرده باشید و قصد استفاده از گارانتی دارید، می توانید توسط برنامه آیتونز (iTunes) برای ریستور کردن دستگاه و بازگشت به حالت پیش فرض اقدام نمایید و سپس دستگاه خود را به مرکز خدمات دهی اپل منتقل کنید. در چنین شرایطی قادر به تشخیص Jailbreak شدن دستگاه نخواهند بود و به این ترتیب می‌توانید از خدمات تحت گارانتی استفاده نمایید.

آیا احتمال بریک شدن آیفون یا آیپد وجود دارد؟

ممکن است نگران بریک شدن گوشی هوشمند حین جیلبریک کردن دستگاه باشید، اما نگران نباشید چراکه ابزارهای کنونی به قدری قدرتمند می‌باشند که احتمال بریک شدن اسمارت فون را غیر ممکن می‌سازند. در بدترین حالت ممکن است آیفون شما گیرپاژ کند و در برابر دستورات دریافتی عکس العملی نشان ندهد. در چنین شرایطی ازطریق آیتونز می‌توانید اقدام به راه اندازی مجدد آیفون نمایید.

تفاوت آنلاک و Jailbreak در آیفون چیست؟

این دو مورد یعنی آنلاک کردن و جیلبریک کردن دو موضوع با دو عملکرد متفاوت می‌باشند. اما برای آنلاک کردن دستگاه ابتدا باید اقدام به Jailbreak نمایید. آنلاک کردن آیفون مربوط به حذف محدودیت‎‌های ارتباطی سیم کارت دستگاه می‎‌باشد، در حالی که Jailbreak با بستر نرم افزاری و دسترسی به فایل‌های سیستمی و اصلی آیفون و آیپد ارتباط دارد.

لازم به ذکر است بعد از Jailbreak کرن دستگاه قادر به استفاده از برنامه اپ استور و آیتونز خواهید بود و هیچ تغییری در عملکرد این برنامه‌ها ایجاد نخواهد شد.

برنامه سیدیا (Cydia) چیست؟

سیدیا اپلیکیشنی شبیه به اپ استور می‌باشد که بعد از جیلبریک کردن آیفون و آیپد در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. به عبارتی سیدیا یک منبع غیر رسمی برای دانلود اپلیکیشن‌ها می باشد که استفاده از آن وابسته به Jailbreak کردن دستگاه می‌باشد. توسط این برنامه به لیست بزرگی از برنامه‌های گوناگون و غیر رسمی دست یابید و از قابلیت‌های این برنامه لذت ببرید. پس از فرایند Jailbreak این برنامه به صورت خودکار روی گوشی شما نصب می‌گردد.

برنامه سیدیا (Cydia)آیا امکان بروز رسانی iOS بعد از جیلبریک کردن وجود دارد؟

این عمل هیچ اختلالی در بروز رسانی سیستم عامل آیفون ایجاد نکرده و از طریق برنامه آیتونز قادر به بروز رسانی سیستم عامل خود خواهید بود. با این کار دستگاه به حالت تنظیمات پیش فرض کارخانه باز می‌گردد و به عبارتی اسمارت فون آنجلبریک (خروج از حالت Jailbreak) می‌گردد. پس از بروز رسانی می‌توانید با اتوجه به نسخه iOS نصب شده مجددا برای جیلبریک کردن اقدام نمایید. در صورتی که برای نسخه iOS جدید قابلیت Jailbreak کردن ارائه نشده باشد باید منتظر بمانید تا این قابیلیت برای iOS جدید ارائه گردد.

روش‎‌های جیلبریک کردن

در حالت کلی سه نوع گوناگون Jailbreak وجود دارد که در ادامه معرفی می‌نماییم.

 • تدر جیلبریک (Tether Jailbreak)

به نوعی Jailbreak کردن ناپایدار گفته می‌شود. با اینکار آیکون برنامه سیدیا نمایان شده و تمام قابلیت‌های برنامه Jailbreak شده در اخنتیار کاربر قرار می‌گیرد. اما به محض خاموش شدن دستگاه این حالت از بین می‌رود و بعد از روشن شدن باید برای جیلبریک کردن مجددا اقدام نمایید.

 • نیمه تدر جیلبریک (Semi-Tether Jailbreak)

نوعی Jailbreak می‌باشد که به کاربر امکان می‌دهد دستگاه خود را خاموش و روشن نماید اما تمام قابلیت‌های برنامه سیدیا در اختیار کاربر قرار نخواهد گرفت. این نوع جیلبریک پس از رستارت شدن گوشی قادر به برقراری تماس، ارسال پیامک، استفاده از دوربین و سایر موارد این چنینی خواهد بود.

 • آنتدر جیلبریک (Untether Jailbreak)

این روش، Jailbreak پایدار می‌باشد و با انجام آن قادر به استفاده از iOS هستید و بعد از ریستارت شدن دستگاه، با هیچ مشکلی در عملکرد آیفون و آیپد روبه‌رو نخواهید شد.

فرایند جیلبریک کردن

Jailbreak کردن امری ساده می‎‌باشد وتنها کافیست مراحل زیر را دنبال کنید.

 • ابتدا باید نرم‌افزارهایی نظیر Pangu، TaiG، RedSn0w و… را دانلود نمایید و در کامپیوتر نصب کنید.
 • سپس آیفون یا آیپد را به کامپیوتر متصل کنید و مراحل مورد نظر را مطبق شرایط و دستورات ارائه شده در نرم افزار طی کنید.

برای آموزش کامل‌تر و دقیق‌تر می‌توانید از فیلم‌های آموزشی موجود روی بستر اینترنت استفاده نمایید.

 

 

دیدگاه‌ها 0

*
*

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • Price
 • Add to cart
 • Attributes
 • Custom fields
 • Additional information
مقایسه
Open chat
اگر سوال دارید در خدمتم...