Search
Generic filters

ویروسی شدن سیستم عامل iOS و آموزش حذف ویروس ها

ویروسی شدن سیستم عامل iOS و آموزش حذف ویروس ها

سیستم عامل های اندروید و ویندوز دارای شکاف امنیتی می باشند و هر لحظه ویروسی جدید آن ها را تهدید می کند. اما در مقابل سیستم عامل های مک و iOS همیشه به عنوان نمونه های با امنیت بالا معرفی می شوند. شرکت اپل سیستم عامل های خود را به گونه ای طراحی کرده است که امکان ویروسی شدن آن ها حداقل می باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم ویروسی شدن سیستم عامل iOS را بررسی کرده و راه های حذف آن ها را آموزش دهیم.

ویروس آیفون و آیپد چیست؟

مردم تصور می کنند ویروس ها یکسری نرم افزار آلوده و مخرب هستند اما باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه بوده و ویروس ها کدهای مخربی می باشند  که درون برنامه خاصی نوشته می شوند و به شکل های گوناگونی در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می کنند. از سوی دیگر برخی از کدهای مخرب به گونه ای نوشته شده اند که بدون ایجاد هیچگونه اختلالی در عملکرد گوشی یا تبلت، تنها اطلاعات دستگاه را به سرقت برده و نشانه های محسوسی ندارند. پس می توان گفت ساختار ویروس ها برای اندروید و iOS تفاوت چندانی ندارند اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا امکان ویروسی شدن سیستم عامل iOS وجود دارد یا خیر؟

نحوه ویروسی شدن سیستم عامل iOS

همانند سیستم عامل عامل اندروید که تنها از طریق دانلود اپلیکیشن از منابع معتبر و نصب آن روی دستگاه ویروسی می شدند، تنها راه ویروسی شدن سیستم عامل iOS نیز از طریق نصب اپلیکیشن از منابع غیر امن می باشد، لازم به ذکر است در مقاله حذف ویروس گوشی های اندرویدی راهنمایی و راه حل می توانید روش های حذف و پاکسازی گوشی اندروید را به طور کامل مشاهده نمایید. بستر امنیتی ارائه شده توسط شرکت اپل در اپ استور (App Store) از دقت بالایی برخوردار می باشد و به جرات می توان گفت، با دانلود اپلیکیشن ها از این برنامه می توانید سلامت گوشی خود را حفظ نمایید. برنامه هایی که روی اپ استور قرار می گیرند ابتدا بطور کامل بررسی امنیتی شده و از نظر امنیتی آنالیز می شوند.

پس می توان گفت در صورتی که برای دانلود اپلیکیشن های مورد نیازتان از اپ استور استفاده کنید امکان ویروسی شدن دستگاه شما تقریبا صفر می باشد. اما در صورت استفاده از منابع دیگر برای دانلود اپلیکیشن های مورد نیازتان، امکان ویروسی شدن آیفون و آیپد افزایش می یابد. گرچه سیستم عامل iOS  بسیار دقیق و امن می باشد اما در صورت دانلود برنامه از منابع نا مطمئن، احتمال ورود ویروس به دستگاه افزایش می یابد. همچنین درصورت جیلبریک شدن آیفون و استفاده از منابعی نظیر سیدیا (Cydia) برای دانلود برنامه احتمال ورود ویروس به دستگاه بیشتر خواهد شد.

بررسی امنیت سیستم عامل iOS در برابر ویروس ها

همانطور که می دانیم سیستم عامل iOS از امنیت بیشتری نسبت به اندروید برخوردار است. همچنین به دلیل بیشتر بودن تعداد کاربران اندروید بیشتر می باشد، هکرها و افرد سودجو بیشتر زمان خود را صرف ایجاد کدهای مخرب برای سیستم عامل اندروید می کنند از این رو گوشی کاربران اندرویدی بیشتر در خطر ابتلا به ویروس وجود دارد. اما با این وجود نمی توان با اطمینان 100 درصد گفت امکان ویروسی شدن سیستم عامل iOS وجود ندارد. تا زمانی که از آیفون و آیپد به درستی استفاده شود و تمام برنامه های اپ استور دانلود گردد، احتمال ویروسی شدن دستگاه حدودا 0 می باشد چرا که از این طریق هیچ راه نفوذی به ورود کدهای مخرب به دستگاه خود ایجاد نکرده اید.

بررسی امنیت سیستم عامل iOS در برابر ویروس هانحوه اطلاع از ویروسی شدن سیستم عامل iOS

حال سوالی که مطرح می شود این است که اگر آیفون یا آیپد ویروسی شد چگونه مطلع شویم؟ هر ویروس ممکن است عملکرد متفاوتی داشته باشد برای نمونه ویروسی ممکن است دارای کد مخربی باشد که موجب باز شدن خودکار برنامه تلگرام گردد و شما را در کانال یا گروهی عضو نماید.

یکی از موارد شایع نشان دهنده ویروسی شدن iOS، باز شدن خودکار صفحه وب و انتقال کاربر به یک سایت خاص می باشد. این کد مخرب از رایج ترین دستورهای مخرب در دستگاه های آیفون و اندروید می باشد. در برخی موارد نیز مشاهده شده، برخی از کدهای مخرب iOS منجر به باز شدن اتوماتیک برنامه اپ استور شده اند و یا کاربر را به صفحه خاصی در اپ استور انتقال می دهند که مرتبط با دانلود برنامه خاصی می باشد.

لازم به ذکر است اگر هر اتفاق غیر طبیعی در آیفون و آیپد خود مشاهده کردید نشان دهنده ویروسی شدن سیستم عامل iOS  می باشد. پس نسبت به رفتارهای مشکوک در گوشی خود بی تفاوت نباشید.

روش حذف ویروس آیفون و آیپد

فرض کنید در آیفون یا آیپد خود با یکی از رفتارهای غیر طبیعی ذکر شده در بخش قبل رو به رو شدید، حال باید چه کاری انجام دهید؟ همانطور که گفتیم کدهای مخرب درون یک برنامه نوشته می شوند و به محض نصب و فعال شدن برنامه روی دستگاه شما اجرا می شوند، پس طبیعی است با شناسایی و حذف برنامه مخرب، ویروس ها نیز حذف خواهند شد. به همین راحتی کد مخرب متوقف می گردد.

یافتن اپلیکیشن های حاوی ویروس یا کد مخرب

تصور کنید با مشکلاتی در آیفون یا آیپد خود مواجه شده اید اما نمی دانید این کدهای مخرب اجرا شده مربوط به کدام اپلیکیشن نصب شده روی دستگاه شما می باشد. برای فهمیدن و شناسایی برنامه و رفع مشکل ویروسی شدن سیستم عامل iOS مراحل زیر را برنامه کنید:

 • ابتدا اپلیکیشن هایی که از اپ استور دانلود کرده اید را کنار بگذارید، چرا که احتمال ویروسی بودن این برنامه ها بسیار کم است.
 • سپس به سراغ برنامه هایی که از منابع دیگر دانلود کرده اید بروید.
 • خوب فکر کنید مشکل از چه زمانی در آیفون یا آیپد شما ایجاد شده به عبارتی به یاد آورید مشکل از زمان نصب کدام برنامه ایجاد شده است.
 • به این ترتیب با شناسایی و حذف برنامه از وجود کدهای مخرب خلاص شوید.

در صورتی که نتوانستید برنامه حاوی کد مخرب را شناسایی کنید، پیشنهاد می کنیم تمام برنامه های مشکوک را حذف نمایید. در صورت وجود مشکل همه برنامه های نصب شده روی گوشی یا تبلت خود را حذف و تک تک آن ها را مجددا نصب نمایید.

پاک کردن تاریخچه مرورگر سافاری

در صورتی که با باز شدن خودکار صفحات وب مواجه هستید احتمال زیاد با ویروسی شدن سیستم عامل iOS رو به رو هستید، پیشنهاد می کنیم با پیمودن مراحل زیر تاریخچه مرورگر سافاری و اطلاعات ذخیره شده در آن را حذف نمایید.

 • وارد بخش تنظیمات setting شوید.
 • مرورگر safari را انتخاب نمایید.
 • گزینه Clear History and Website Data را انتخاب نمایید.
 • در پنجره نمایش داده شده گزینه Clear History and Data را لمس کنید.

با پاک شدن تاریخچه مرورگر، به احتمال زیاد باز شدن خودکار صفحات وب نیز رفع می گردد. به این ترتیب احتمال ویروسی شدن سیستم عامل iOS از بین خواهد رفت و با خیالی آسوده به استفاده از دستگاه خود بپردازید. در صورت وجود مشکل روش زیر را را امتحان کنید:

ریستور کردن بکاپ آیفون و آیپد برای حذف مشکل ویروسی شدن سیستم عامل iOS

در صورت وجود مشکل با رفتن به یک بکاپ قدیمی تر احتمالا مشکل شما حل خواهد شد. برای اینکار می توانید از آیتونز (iTunes) یا آیکلود (iCloud) استفاده کنید. فایل بکاپی را برای ریستور انتخاب نمایید که مربوط به زمان قبل از بروز مشکل در گوشی و تبلت شما می باشد. به این ترتیب با مقایسه بین برنامه های جدید نصب شده و برنامه هایی که از قبل روی دستگاه داشتید، به سادگی می توانبد برنامه حاوی کد مخرب را شناسایی نمایید.

حذف تمام اطلاعات آیفون و آیپد

در صورتی که مشکل دستگاه تان با هیچ یک از روش های فوق رفع نشد مجبور خواهید بود تمام اطلاعات گوشی خود را حذف کرده و دستگاه را به حالت پیش فرض کارخانه باز گردانید. با این روش بی تردید تمام مشکلات تان رفع خواهد شد و اثری از ویروس باقی نخواهد ماند. برای ریست فکتوری آیفون مراحل زیر را نبال کنید:

 • وارد Setting شوید.
 • گزینه General را انتخاب نماید.
 • گزینه Reset را انتخب کنید.
 • سپس گزینه Erase All Content and Settings را لمس کنید.

با انجام این روش تمام اطلاعات و تنظیمات دستگاه حذف می گردد و گوشی مثل روز اول خود خواهد شد. بی شک با انجام این کار مطمئنا مشکل ویروسی شدن سیستم عامل iOS رفع خواهد شد. اما همیشه این روش را گزینه آخر بگذارید تا اطلاعات تان حفظ شود.

حذف تمام اطلاعات آیفون و آیپدروش های پیشگیری از ویروسی شدن سیستم عامل iOS

لازم است روش هایی را انجام دهید تا از ویروسی شدن آیفون و آپپد خود جلوگیری کنید. از آنجایی که ویروس ها از طریق نصب واجرای اپلیکیشن های حاوی کد مخرب در دستگاه اجرا می شوند. حتما از اپ استور برنامه های مورد نیازتان را دانلود نمایید و به هیچ عنوان از منابع غیر مطمئن اپلیکیشن دانلود نکنید.

همچنین از جیلبریک کردن دستگاه خود خودداری نمایید چرا که با انجام اینکار ریسک ورود ویروس به آیفون و آیپد خود را افزایش خواهید داد. همچنین حین وب گردی در سایت ها، تا حد امکان روی لینک های عجیب که نمی دانید با کلیک آن ها به کجا هدایت خواید شد خودداری نمایید. با رعایت این موارد با خیالی آسوده و بدون نگرانی از ویروسی شدن سیستم عامل iOS از آیفون و آیپد خود استفاده کنید.

دیدگاه‌ها 0

*
*

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • Price
 • Add to cart
 • Attributes
 • Custom fields
 • Additional information
مقایسه
Open chat
اگر سوال دارید در خدمتم...