Search
Generic filters

افتادن گوشی در آب و اقدامات لازم بعد از آن

افتادن گوشی در آب و اقدامات لازم بعد از آن

افتادن گوشی در آب یا ریختن آب روی گوشی هوشمند یکی از مشکلاتی است که هر فردی ممکن است با آن روبرو شود. اگر اسمارت فون یا گجت شما از استانداردهای مقاومت در برابر آب برخوردار باشد خیالتان از بابت اتفاقات احتمالی که بعد از خیس شدن گوشی رخ خواهد داد، راحت است.

اما اگر به هر دلیلی گوشی شما درون آب افتاد و ضد آب هم نیست اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که گوشی خود را در سریع‌ترین زمان ممکن از آب خارج کنید. زیرا هرچه گوشی بیشتر در آب و مایعات باقی بماند، احتمال نفوذ رطوبت و آب توسط منافذ و درزهای گوشی افزایش می‌یابد. پس از خارج کردن گوشی از آب باید اقدامات خاصی را با دقت و حصوله انجام دهید تا از میزان آsیب وارد شده به گوشی خود جلوگیری کنید. در ادامه با یوفون همراه باشید تا با اقداماتی که لازم است بعد از افتادن گوشی در آب انجام دهید آشنا شوید. همچنین می‌توانید ویدئو آموزشی اقدامات لازم پس از افتادن گوشی در آب را مشاهده نمایید.

اقدامات لازم بعد از افتادن گوشی در آب

خیس شدن یا نفوذ آب به اسمارت فون‌ها و سایر گجت‌ها شاید به منزله سوختن و تعویض باشد. اما اگر برای خارج کردن گوشی از آب به اندازه کافی سریع باشید می‌توانید آن را از آسیب‌های بیشتر و سوختن تعداد زیادی از قطعات اصلی آن حفظ نمایید. در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید مراحل زیر را به دقت دنبال کنید:

خارج کردن سریع گوشی از آب و خاموش کردن آن

درگاه‌های تعبیه شده روی گوشی‌های هوشمند نظیر

  • درگاه “micro usb”
  • درگاه میکروفون
  • درگاه اسپیکر

و … مکان‌هایی هستند که از طریق آنها آب به درون دستگاه نفوذ می‌کند. بنابراین لازم است در چنین شرایطی ابتدا سریعا گوشی را از آب خارج کرده و آن را خاموش کنید.

جدا کردن باتری گوشی در صورت امکان

اگر باتری گوشی شما قابل جدا شدن است؛ آن را خارج کنید و گوشی و باتری را روی دستمال نرم یا حوله قرار دهید. این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل می‌باشد، زیرا مدارهای داخلی گوشی که به آنها آب رسیده، در صورتی که منبع تغذیه “باتری” نداشته باشند، آسیب نخواهند دید.

در گوشه نزدیک باتری یک دایره یا مربع سفید رنگ وجود دارد. این ناحیه را بررسی کنید اگر رنگ آن قرمز شده بود به این معناست که آب به داخل گوشی نفوذ کرده است.

خارج کردن سیم کارت بعد از افتادن گوشی در آب

ممکن است شماره‌های مهمی داشته باشید که روی سیم کارت ذخیره کرده‌اید. بنابراین با خارج کردن به موقع سیم کارت از آسیب دیدن آن جلوگیری کنید. پس از خارج کردن، سیم کارت را روی حوله یا دستمال قرار دهید.

خارج کردن لوازم جانبی متصل به گوشی

کلیه لوازم جانبی متصل به گوشی شامل شارژر، هدفون، کارت حافظه و … را جدا کنید. این کار موجب می‌شود به داخل گوشی و نقاطی که درون آنها آf نفوذ کرده، هوای بیشتری دریافت کنند.

خشک کردن گوشی با حوله یا دستمال

گوشی خود را با دستمال نرم یا حوله خشک کنید. زیرا درصورتی که یک قطره آب هم درون گوشی بماند موجب خرابی در مدارهای گوشی می‌گردد. آب وارد شده به گوشی در کم‌ترین زمان باید خارج و خشک شود.

خشک کردن گوشی با حوله یا دستمالاستفاده از جاروبرقی بعد از افتادن گوشی در آب

پس از انجام مراحل اولیه اکنون می‌توانید برای مکیدن مایع قسمت‌های داخلی گوشی از جاروبرقی استفاده کنید. برای حذف تمام رطوبت‌های باقی مانده در گوشی به مدت 20 دقیقه جاروبرقی را در فاصله مناسبی از گوشی نگه دارید. این راهکار سریعترین روش برای خشک کردن کامل گوشی می‌باشد.

دقت داشته باشید جارو برقی را بیش از حد به گوشی خود نزدیک نکنید. ابتدا فاصله مناسب را انتخاب کرده و برای مدت زمان مشخص جارو را در همان حالت نگه دارید.

قرار دادن گوشی در برنج

برنج یکی از در دسترس‌ترین راه حل‌ها می‌باشد. می‌توانید گوشی خود را درون برنج قرار دهید و هر یک ساعت یکبار گوشی خود را درون برنج جابجا کنید. از آنجایی رطوبت رطوبت را به خود جذب می‌کند، این کار موجب می‌شود پس از چند ساعت تمام رطوبت باقی مانده درون گوشی شما خارج شود.

قرار دادن گوشی زیر نور آفتاب

قرار دادن گوشی زیر نور آفتاب نیز موجب جذب رطوبت گوشی می‌گردد.

تکرار مراحل

بعد از افتادن گوشی در آب و خارج کردن آن از آب باید مراحل گفته شده را مجددا انجام دهید تا رطوبت بطور کامل از گوشی شما خارج شود. پس از 4 تا 6 ساعت در هر مرحله گوشی و محل جذب رطوبت را بررسی کنید. در صورتیکه بیش از حد خیس بود مرحله مکیدن آب از داخل گوشی را مجددا تکرار کنید.

بررسی گوشی بعد از 24ساعت

بعد از اینکه 24 ساعت از انجام مراحل گذشت، گوشی خود را روشن کرده و تست نمایید. همچنین همه پورت‌ها و مواردی که به آنها آب وارد شده است را نیز چک کنید.

چند نکته مهم بعد از خارج کردن گوشی از آب و انجام اقدامات لازم

درصورت افتادن گوشی در آب لازم است خونسردی خود را حفظ کرده و به نکات زیر حتما توجه نمایید:

خشک کردن گوشی افتاده در آب با سشورا ممنوع!

برخلاف اینکه عوام به شما توصیه می‌کنند در چنین مواقعی از سشوار استفاده کنید، باید به شما بگوییم این کار کاملا اشتباه است. چه از باد گرم و چه از باد سرد سشوار استفاده نکنید. زیرا اینکار موجب می‌شود رطوبت بیشتری به داخل گوشی وارد شده و سایر اجزای الکتریکی گوشی نیز آسیب ببینند.عدم تکان دادن سریع گوشی

توجه داشته باشید بعد از افتادن گوشی در آب و خارج کردن آن از تکان دادن زیاد گوشی بپرهیزید. زیرا این کار موجب نفوذ آب به نقاط بیشتر گوشی می‌شود.

خشک کردن گوشی افتاده در آب با سشورا ممنوعگوشی آب زیادی دیده باشد

اگر گوشی مدت زیادی در آب باشد، برای مثال داخل لباسشویی باشد، کمی بعید است که بتوان با انجام مراحل گفته شده آن را به حالت اول برگردانید. اما در هر صورت انجام این مراحل شاید بتواند تاثیر داشته باشد.

شارژر متصل به گوشی

در صورتی که هنگام افتادن گوشی در آب ،شارژر به گوشی متصل است برای بیرون آوردن آن از آب به گوشی دست نزنید! ابتدا برق را قطع نمایید یا دوشاخه شارژر را از پریز جدا کرده و برای خارج کردن گوشی از آب اقدام کنید. زیرا برق در آب می‌توان منجر به برق گرفتگی شود.

اتصال شارژر به گوشی بدون باتری

درصورتیکه گوشی شما کاملا خشک شده اما همچنان کار نمی‌کند. شارژر را به گوشی بدون باتری متصل کنید و گوشی را تست کنید. زیرا ممکن است تنها باتری گوشی آسیب دیده باشد و تنها مجبور به تعویض باتری باشید.

مراجعه به تعمیرکار

در صورتی بعد از افتادن گوشی در آب از انجام مراحل فوق جواب نگرفتید، گوشی خود را به یک تعمیرکار مجاز و معتبر بسپارید. همچنین تمام کارهایی که انجام داده‌اید را برای تعمیرکار شرح دهید. به این ترتیب تعمیرکار با داشتن اطلاعات دقیق برای تعمیر دقیق و اصولی گوشی شما اقدام می‌نماید.

دقت داشته باشید اگر تخصص کافی در ارتباط با قطعات و تعمیرات گوشی ندارید به هیچ عنوان گوشی و قطعات آن را باز نکنید. زیرا با اینکار آسیب بیشتری به گوشی خود وارد می‌نمایید.

دیدگاه‌ها 0

*
*

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Price
  • Add to cart
  • Attributes
  • Custom fields
  • Additional information
مقایسه
Open chat
اگر سوال دارید در خدمتم...